• Literární revue    Psychologických knížek je mnoho a v dnešní uspěchané době času málo. V rámci projektu Literární revue pro vás naše redakce každý měsíc přečte několik vybraných knížek a podá stručné a vystihující informace, které čtenáři napoví, jestli je zrovna knížka pro něj. Aby si každý čtenář přišel na své, každý měsíc bude jinak tematicky laděný.: v zimních měsících očekávejme příval literatury o depresích a sebevraždách, v květnu pak třeba rozkvete téma lásky a emocí. I volba tématu však do určité míry záleží na našich fanoušcích – již brzy možná přiletí na našem Facebooku a Instagramu první anketa o tématu na další měsíc. Každý hlas se počítá! A každá dobrá knížka, kterou si přečtete, také.

  • Procházet knížky

Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění


Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění Obálka knihy
Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění

Matthew Walker

Populárně naučná
Jan Melvil Publishing
2018
416
Walker, M. P. (2018). Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Jan Melvil Publishing.
Nikol,,Myslíte si, že jste minulý týden spali dostatečně? Pamatujete si, kdy jste se naposledy probudili bez budíku celí svěží a odpočatí, bez potřeby kofeinové vzpruhy? Pokud jste na kteroukoliv z těchto otázek odpověděli ,,ne“, rozhodně nejste sami. Dvě třetiny dospělých lidí ve všech rozvinutých zemí nespí v noci doporučených 8 hodin.“

Kniha Proč spíme je velmi čtivou populárně naučnou literaturou, ve které se dozvíte spoustu fyziologických zákonitostí a také zajímavostí o tajemství lidského spánku. Donutí vás přemýšlet o tom, jestli správně spíte a také zda se o svůj spánek zbytečně nepřipravujete. V knize se dozvíte například o tom, že každý máme svůj spánkový rytmus nastavený trochu jinak, podle toho, zda jsme ranním ptáčetem skřivanem nebo nočním typem sovy. Také zjistíte, jak zdravý je polední šlofík a především to, jak funguje spánkový dluh, když nám v těle koluje kofein nebo když ponocujeme. Autor poměrně podrobně rozebírá neblahé negativní důsledky, ale také ty blahodárné, pokud spánku věnujeme dostatek času. Věřím, že díky knize opravdu odhalíte sílu spánku, budete si jej více vážit a třeba také změní pohled na vaši dosavadní spánkovou hygienu.

Číst dál

Mindfulness pro každý den: malými kroky k velkým změnám


Mindfulness pro každý den: Malými kroky k velkým změnám Obálka knihy
Mindfulness pro každý den: Malými kroky k velkým změnám

Gary Hennessey

Populárně naučná
Portál
2019
112
Hennessey, G. (2019). Mindfulness pro každý den: Malými kroky k velkým změnám. Portál.
Léňa“Být všímavý znamená odpovídat na nepříjemné, nechtěné prožitky všímavě a moudře. Nikoli reagovat  navyklým způsobem, protože současně si uvědomujeme negativní předpojatost zabudovanou v mozku, takže se nesoustředíme hlavně na hrozby a chyby a nezapomeneme si všímat rovněž dobrých věcí. Být všímavý k jiným lidem tudíž znamená pohlížet i na ně tímto způsobem.  (Hennessey, 2019, str. 95.).”

Kniha se zaměřuje především na praktické ukázky, jakými způsoby lze mindfulness využívat.

Osobně jsem k tématu mindfulness byla ze začátku dost skeptická. Několikrát jsem o tom četla a pár věcí i vyzkoušela, ale nikdy mě to nijak nezaujalo. Tahle knížka byla moje poslední šance, jak si v mindfulness najít svou cestu. A vyplatilo se! Techniky jsou v podstatě všechny založené na meditaci, ale ne všechny meditace jsou stejné. Třeba forma všímavého pohybu byla stvořena přímo pro mě, protože to není taková ta klasická meditace, jak ji všichni známe nebo si představujeme. Zaujala mě i kapitola, která se zabývala prací s obtížnými prožitky. Tohle zjištění, jak na to, pro mě bylo ze samotné knížky nejvíce přínosné. Teď už vím, jak na negativní emoce a co s nimi dělat.

Číst dál

Pět jazyků omluvy


Pět jazyků omluvy Obálka knihy
Pět jazyků omluvy

Gary Chapman & Jennifer Thomas

Populárně naučná
Návrat domů
2007
168
Chapman, G., & Thomas, J. (2007). Pět jazyků omluvy. Návrat domů.
Léňa“Klíčem k dobrým vztahům je zjistit, jakým jazykem omluv hovoří ten druhý, a pak být ochoten tento jazyk používat. Mluvíte-li jejich primárním jazykem, usnadňujete jim, aby vám skutečně odpustili. Pokud jejich jazykem nemluvíte, odpuštění je pro ně těžší, protože si nejsou jisti, zda svou omluvu myslíte vážně. (Chapman & Thomas, 2007, str. 12.).”

Umět se správně omluvit je někdy velice těžké. A co potom, když způsobů omluvy je víc než jeden a každý z nás dává přednost jinému…

Pro mě bylo vždy těžké přijít a říct “promiň”. Díky této knížce jsem si uvědomila, jak moc jsou omluvy důležité. V průběhu čtení jsem pochopila, že existuje více možnosti, jak se omluvit. Ale jak zjistit, který jazyk omluvy je ten můj? V případě nouze je na konci knihy dotazník, který vám s touto otázkou pomůže. Což mi přijde skvělé, protože ho můžete použít i na své blízké a tím si zajistit, že příště už se omluvíte správně podle potřeb toho druhého.

Číst dál

Sourozenecké konstelace


Sourozenecké konstelace Obálka knihy
Sourozenecké konstelace

Kevin Leman

Odborné
Portál
2016
308
Leman, K. (2016). Sourozenecké konstelace. Portál.
Pája“Co z něho nakonec vyroste, se dá předpokládat se stejnou pravděpodobností jako počasí v Chicagu.” (Leman, 2016, 146).

Kniha Sourozenecké konstelace si mě získala hned od začátku, věnuje se pořadí dětí v rodině a jeho vlivu na jejich povahu. Přičemž její autor, Kevin Leman, všechna prezentovaná data už roky ověřuje výzkumy a z knihy je znát, že ví, o čem mluví. Co se tedy přesně v knize dá najít? Popis povahy jednotlivých sourozeneckých konstelací, mnoho příkladů z jeho praxe, ale i odkazy na Alfreda Adlera a útržky ze života autora. Dílo se také věnuje vztahům, které jednotlivé osobnosti vyhledávají a jaké můžou mít problémy v partnerství. Autor také upozorňuje, že konstelace nejsou zákon, tudíž se objevují výjimky. Jediné, co bych knize vyčetla, je její délka, občas jsem měla pocit, že se některé informace zbytečně opakují.
Kniha se nesmírně snadno čte, protože, jak osobě autor rád píše, je benjamínek, tudíž rád lidi baví. Při čtení nenarazíte prakticky na žádné odborné výrazy, takže knihu si muže přečíst, jak laická veřejnost, tak i odborníci. Na závěr už snad jen popřeji budoucím čtenářům, ať vám toho kniha přinese alespoň tolik jako mě.

Číst dál

Závist, žárlivost a jejich smysl


Závist, žárlivost a jejich smysl Obálka knihy
Závist, žárlivost a jejich smysl

Verena Kast

Odborné
Portál
2016
183
Kast, V. (2016). Závist, žárlivost a jejich smysl. Praha: Portál.
Jana“Každý pocit má v našem psychickém hospodářství svou funkci, svůj smysl, …, a pocit závisti nám signalizuje, že jsme přestali být spokojeni či smířeni sami se sebou.“ (Kast, 2016, 14).

Závist a žárlivost jsou složené emoce, se kterými se ve svém životě každý aspoň setkal nebo je dokonce sám pocítil. Verena Kast jde ve své knize do hloubky, hledá smysl těchto emocí, snaží se nastínit různé příčiny, projevy, druhy nebo také copingové strategie. Nechybí ani pár stránek popisu teorie např. Melanie Cleinové nebo doporučení pro práci se závistí a žárlivostí v terapii. Kniha je psána velmi názorně. Při čtení mi vyhovovala autorčina důslednost vysvětlování pojmů a teorií. Autorka se také snaží na tyto emoce pohlížet z mnoha různých úhlů pohledu (od sourozeneckých konstelací až po výklady snů), což oceňuji.
Jde určitě o zajímavé čtení, ať už v rámci studia nebo seberozvoje.

Číst dál

Umění nic nedělat


Umění nic nedělat: a jak mít čas pro sebe Obálka knihy
Umění nic nedělat: a jak mít čas pro sebe

Veronique Vienne

Populárně naučná
Pragma
2012
95
Vienne, V. (2012). Umění nic nedělat: A jak mít čas pro sebe. Pragma.
Léňa„Je to paráda! Nedělat nic – ale zajímat se o vše“ (Vienne, 2012, str. 90.).

Snahou knihy je prakticky radit lidem, kteří jsou neustále v jednom kole, jak odpočívat a relaxovat tím, že klade velký důraz na „bytí“ člověka.
Upřímně musím říct, že první strany knihy mě nenadchly. Ale jakmile jsem se začetla, pochopila jsem pravou podstatu knihy. Nejsou v ní popsány povrchní rady, ale smysluplné a moudré, které k člověku opravdu promlouvají. Autorka popisuje naprosto jednoduché odpočinkové činnosti z mnoha úhlů pohledu díky jejím hlubokým a širokým zkušenostem. Proto se pak na ně začnete dívat jinýma očima, což je nejspíš účel knihy. Já osobně jsem byla nadšená z pasáže „Jak pozorovat západ Slunce“. Ale i ostatní části knihy hodně obohacují, pokud čtete s otevřenou myslí.

Číst dál

Přehodnocení nevěry


Přehodnocení nevěry Obálka knihy
Přehodnocení nevěry

Esther Perelová

Populárně naučná
Jota
2018
344
Perelová, E. (2018). Přehodnocení nevěry. Jota.
Léňa“Debata o nevěře vede dnes spíše k rozbrojům, odsuzování a krátkozrakosti. Jako kultura jsme v otázkách sexu stále otevřenější, nevěra je však stále zahalená závojem ostudy a utajování. Věřím, že vám má kniha pomůže strhnout roušku mlčení a že podnítí nový způsob uvažování a dialogu o jednom z nejstarších způsobů našeho bytí” (Perelová, 2018, str. 14.).

Kniha se na nevěru dívá z mnoha úhlů pohledu, čímž dokazuje, jak je tato problematika složitá a obsáhlá.
V knize jsem si přišla opravdu na své. Nejenže komplexně shrnuje všechna témata, která se k nevěře vážou, ale stránky byly doplněny i reálnými příběhy, se kterými se tato americká autorka setkala ve své praxi. Díky tomu jsem si dokázala uvědomit, jak moc těžké je nevěru jednoduše neodsuzovat. Úvahové pasáže mě donutily se nad vším pořádně zamýšlet a utvářet si vlastní názor. Skvělé je, že je kniha čerstvě vydaná, takže jsem se v ní dočítala o aktuálních problémech v nynějších vztazích a společnosti.

Číst dál

Uvolněně a s přehledem


Uvolněně a s přehledem: Relaxace a meditace pro moderního člověka Obálka knihy
Uvolněně a s přehledem: Relaxace a meditace pro moderního člověka

Karel Nešpor

Populárně naučná
Grada
1998
96
Nešpor, K. (1998). Uvolněně a s přehledem: Relaxace a meditace pro moderního člověka. Grada.
Pája,, … za pomoci podobné techniky dosáhl Buddha osvícení. Tím nechci ale říci, že byste na první pokus mohli očekávat totéž.“ (Nešpor, 1998, 32)

Uvolněně a s přehledem nám nabízí možnost se zastavit v uspěchaném dnešním světě pomocí relaxačních technik a meditací. Přestože jsem po prvních stránkách byla zklamaná, vyplatilo se pokračovat. Hodně oceňuji, že techniky, které autor nabízí, jsou dobře popsané a snadno představitelné. Kniha by se dala brát jako přehled relaxačních technik a vstupní brána, jak pro laiky, tak pro začínající psychology v této oblasti. Hlavně od poloviny je kniha zaměřena i pro začínající odborníky například jako inspirace při tvorbě workshopů, terapií, práci s různě nemocnými klienty i na další literaturu. Přestože je kniha už starší stále se podle mého názoru vyplatí číst.

Číst dál

Tajemství lidského úsměvu


Tajemství lidského úsměvu Obálka knihy
Tajemství lidského úsměvu

Barbora Bäumlová

Triton
2006
128
Bäumlová, B. (2006). Tajemství lidského úsměvu. Triton
Pája“Thajci jsou při svém každodenním životě zběhlí v používání ne méně než 13 různých úsměvů (Bäumlová, 2006).”

Tajemství lidského úsměvu je kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem, přestože šlo místy o složitější text. Příjemně mě překvapilo, že nešlo o obecné věci, ale autorka vše prokládá množstvím výzkumů, které se věnují  stereotypům o úsměvech, kulturním i genderovým rozdílům. Zároveň zde upozorňuje na neuvědomované používání úsměvu či na jeho absurdity a na překvapivé souvislosti s používání emoticonů. Co mi však v knize chybělo, byly obrázky, které by posloužily pro lepší představu některých věcí. Tato kniha mě donutila se zamyslet na tím, jak vlastně používám úsměv já, jak vnímám jeho používání u ostatních a jak se s ním pracuje dnes ve virtuální realitě.

Číst dál