Recenzenti Literárního revue

Recenzenti Literárního revue

Baja

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Obľúbená téma odborných psychologických kníh: rozhodne psychoterapia. Baví ma čítať o rôznych psychoterapeutických prístupoch, ako napríklad Rogersovská psychoterapia či terapia zameraná na emócie. Môj záujem si získavajú aj knihy z oblasti poradenstva (napr. John Gottman), motivačná literatúra (Malcolm Gladwell), ale tiež odborné publikácie z oblasti psychodiagnostiky.

Obľúbené odpočinkové knihy: musím uznať, že najčastejšie aj tak oddychujem pri odborných knihách a nájdu sa aj chvíle, kedy rada siahnem po beletrii. Obľubu si u mňa získal Franz Kafka aj Dobroslav Chrobák s knihou Drak sa vracia. Rada sa vraciam aj do adolescentských čias k autorke Jane Austenovej. Musím však vyzdvihnúť mojich najobľúbenejších básnikov, ktorí vo mne vždy prebudia zhasínajúci oheň: sú nimi Rabindranath Tagore a Edgar Allan Poe, ktorých čítam zásadne v angličtine.

Nikča

Masarykova univerzita (FF)

Oblíbené téma odborných psychologických knížek: zajímají mě především o knížky z oblasti pedagogické a školní psychologie. Do duše se mi zaryla kniha Síla nevysloveného o dětské psychoterapii od Petra Poethe a knihy od Torey Hayden o příbězích ze speciální pedagogiky a neuvěřitelné trpělivosti s dětmi. Vyhledávám také knihy obecně o psychoterapii, duševních potížích, spánku nebo psychosomatice.

Oblíbené odpočinkové knížky: ráda čtu českou literaturu, baví mě číst dechberoucí romány ze života například od Morštajnové, Hanišové či Soukupové. Mám ráda také čtenářskou klasiku, neboť a ze seznamu povinné literatury k maturitě čerpám do dnes. Mám slabost obzvlášť pro Malého prince, Na západní frontě klid a další válečnou literaturu.

Léňa

Masarykova univerzita (FF)

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: láska, vztahy, komunikace… to je moje potěšení. Nejvíc unesená jsem z díla Umění milovat od E. Fromma a knihy Pět jazyků lásky od autora G. Chapmana.

Oblíbené odpočinkové knížky: ráda čtu knížky, které byly zfilmovány, protože je v nich příběh vyprávěn většinou detailněji a pouští čtenáře hlouběji. Historickým románem Pýcha a předsudek od J. Austenové nepohrdnu nikdy.

Luci

Vysoká škola aplikované psychologie

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: pokud si mám vybrat oblast knížek kam hned sáhnu, bez váhání to je humanistická psychologie. Mám ráda cokoliv od Fromma nebo Rogerse. Hned druhé místo obsadila literatura na pomezí psychologie a filozofie.

Oblíbené odpočinkové knížky: když si chci u knížky odpočinout, tak zvolím nějaký román z hororové nebo fantasy literatury. Můj oblíbený je Zaklínač od Sapkowskeho nebo cokoliv od Poea a Agathy Christie.

Pája

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných knížek: z odborné literatury ráda „ochutnávám“ knížky ze všech témat. Ale vždy mě zlákají knihy o existenciální psychologii, psychologii agrese, psychopatologii nebo o animoterapii, zvláště pak o hipoterapii a canisterapii.

Oblíbené odpočinkové knížky: miluji fantasy literaturu. Moje velká láska je Tolkien, ale na přečtení všech jeho knih ještě pracuji. Mezi mé další oblíbené knihy patří například série Zaklínače, Strážců času, Harryho Pottera nebo Odkaz Dračích jezdců. Mimo fantasy literaturu je mým oblíbeným autorem Friedrich Dürrenmatt.

Jana

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: existenciální psychoterapie (hlavně I. D. Yalom), pedagogická psychologie a výchova dětí (M. Herman, J. Halda), psychopatologie, smrt a umírání a vlastně cokoliv, co mě zaujme.

Oblíbené odpočinkové knížky: v naprosté většině fantasy (Sapkowského Zaklínač, Pán prstenů…), jsem také sběratel románů od Johna Greena (mám je všechny). Mám také ráda knihy na základě skutečných příběhů.

Dominik

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: témat, která mě v odborné literatuře zajímají je celá řada, vždycky se rád dozvím něco nového. Nejbližší je mi určitě oblast psychoterapie a psychopatologie, v poslední době mě hodně oslovuje také klinická psychologie, somatická psychoterapie, oblast zdravotnictví a paliativní péče.

Oblíbené odpočinkové knížky: poslední dobou je času na čtení méně, ale když už si chci odpočinout u dobré knížky, většinou sahám po fantasy nebo thrilleru. Srdcovou záležitostí je pro mě svět Harryho Pottera, moc rád mám taky detektivní sérii J. K. Rowlingové o Cormoranu Strikeovi. Největším překvapením posledních let pak pro mě byla fantasy série Naslouchač od Petry Stehlíkové, tu doporučuji úplně všem.

Barča

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných psychologických knih: v psychologii mě toho zajímá hodně, momentálně nejvíc témata smrti a umírání, paliativní péče. Dále také psychologie umění s přesahem do terapie,  spojené s divadlem (teatroterapie a dramaterapie) a hudbou (muzikoterapie), zajímá mě také pedagogická a školní psychologie. Nepohrdnu žádnou knihou od Yaloma.

Oblíbené odpočinkové knížky: pro oddech si ráda přečtu knihy od Torey Hayden. A jsem nadšenec do klasické literatury (seznam maturitní četby je pro mne vlastně takový must-have seznam knih.) Kdybych měla jmenovat, tak Čapek, Orwell, Kafka,… A když velmi chci, tak mám svoji tajnou přihrádku opravdu špatných knih – to je teprve něco! :D

Ewa

Ostravská univerzita (FF)

Obľúbené témy odborných psychologických kníh: najviac obľubujem Yalomovu psychoterapiu! Okrem toho ma baví Rogers, Fromm a psychopatológia… vlastne asi všetko.

Obľúbené odpočinkové knihy: moje odpočinkové čítanie, nie je až tak typicky odpočinkové. Milujem reportážnu literatúru alebo rôzne životné príbehy. Tiež rada siahnem po klasike akou je Camus, Bukowski apod… Keby som si mala vybrať konkrétne diela, určite by som zaradila Nezabíjajte vtáčika od Harper Lee alebo Sklenený zvon od Sylvie Plath! 

Týna

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: svou čtivostí a stylem psaní si mě získaly knihy psychoterapeuta I. D. Yaloma. Mezi má oblíbená témata patří psychologie umění, vývojová psychologie, ale především psychoterapie. Nejvíce přínosné mi připadají reálné příběhy (kazuistiky) z psychoterapie dětí i dospělých popisující práci psychoterapeutů. 

Oblíbené odpočinkové knížky: baví mě nejrůznější žánry knížek, od novel spadajících do světové a české klasiky až po napínavou beletrii. Mým nejoblíbenějším autorem je ale bezkonkurenčně Haruki Murakami, kdybych měla možnost, se zaujetím bych si přečetla i jeho nákupní seznam. 

Evča

Masarykova univerzita (FSS)

Oblíbená témata odborných psychologických knížek: témata, která mě nejvíc fascinují jsou psychopatologie, mezilidské vztahy a komunikace. Konkrétně se hodně zajímám o nenásilnou komunikaci, která mi přijde jako velmi efektivní nástroj, a proto se v ní snažím zlepšovat, jak přímo v praxi, tak i čtením teorie a posloucháním podcastů. Další oblasti, kterým se snažím lépe porozumět jsou výchova a vzdělávání. Ráda se více dozvídám o tom, jak vychovávat a vzdělávat děti tak, aby to na nich zanechalo co nejméně negativních následků.

Oblíbené odpočinkové knížky: jsem velmi vášnivá čtenářka, která nepohrdne téměř žádným žánrem. Jediné, co mě moc nebere, jsou horory. Miluju magický realismus, především v podání Murakamiho. Mám hodně ráda absurdní drama a poezii. Nejčastěji asi čtu populárně-naučné knihy, životopisy a thrillery. 

Denča

Univerzita Palackého v Olomouci (FF)

Oblíbená témata odborných knížek: mými top tématy jsou jednoznačně psychologie osobnosti a psychopatologie. Ráda se zabývám odlišnostmi mezi lidmi a hranicí mezi tím, co je ještě „normální“ a co už ne. Fascinuje mě tématika prožívání lidí, kteří jsou vystavováni většímu tlaku, než je typické (např. vojenská a policejní psychologie). Vyhledávám knihy, které se snaží vysvětlit, díky čemu jsou někteří schopni fungovat i v situacích, ve kterých by to už ostatní nedokázali.

Oblíbené odpočinkové knížky: stejně jako velká spousta lidí jsem už od dětství poznamenaná knihami o Harry Potterovi a od té doby mám pro fantasy slabost, které už se asi nikdy nezbavím. Mým největším favoritem je Kronika královraha a neminuly mě ani ty nejznámější fantasy série jako Píseň ledu a ohně nebo Zaklínač. Poslední dobou jsem si oblíbila historické romány, ideálně se severskou tematikou, občas sáhnu i po něčem sladším jako je Cizinka a když je nálada, proložím to i nějakým thrillerem.

Nella

Univerzita Karlova (PedF)

Oblíbené téma odborných psychologických knížek : nejvíce se věnuji oblasti psychologie umění, kde hledám souvislosti mezi psychologií, hudbou, výtvarným uměním a filmem. Mezi mé favority patří kniha Musicophillia od neurologa Sackse nebo Goffmanova kniha Všichni hrajeme divadlo.

Oblíbené odpočinkové knížky: i když to odpočinkově moc nevypadá, moje nejoblíbenější je klasická literatura. Kdybych měla jmenovat konkrétní příklady knih, které mne inspirují, pak je to určitě Stepní vlk od Hermanna Hesse, Paní Dallowayová od Virginie Woolfové a Sonety Orfeovi od Rainera Rilkeho. 

Aleks

Ostravská univerzita (FF)

Oblíbené téma odborných knížek: fascinuje mě, co všechno má vliv na to, jak se člověk chová, co prožívá, jak smýšlí a jak se vyvine, a proto mě zajímají témata hlavně vývojové psychologie, psychologie osobnosti i psychopatologie a v neposlední řadě psychoterapie (zejména Rogersovská a logoterapie).

Oblíbené odpočinkové knížky: ráda si přečtu Murakamiho, jakékoliv jeho dílo, ale Kafka na pobřeží je mým favoritem. Nejlépe si odpočinu, když odcestuji do jiného světa, například do Středozemě nebo do Bradavic. Občas mám chuť i na thriller a v tom případě nejčastěji sáhnu po knize Gillian Flynnové.

Komentáře jsou uzavřeny.