Cesta matky

Cesta matky: Najděte zdroje mateřské síly Obálka knihy Cesta matky: Najděte zdroje mateřské síly
Lisa Marchiano
Hlubinná psychologie
Portál
2023
240
Kristy

„Rostoucí děti nedělají pokaždé jen to, co chcete vy. Často vás zklamou, lezou vám na nervy a otravují vás. Stále je milovat, přestože je občas někdy nenávidíte – a tudíž někdy nenávidíte samu sebe –, to je vskutku obdivuhodný úspěch.“ (Marchiano, 2023, str. 155)

 

Publikace o 240 stranách je prvotinou americké jungovské analytičky. Prostřednictvím příběhů a pohádek skýtajících hromadu symbolů nás autorka provede mateřstvím od počátku až do konce. V první části (Ve studni) se seznamujeme se ztrátami svobody, kontroly i sebe. V části druhé (Na dně) se setkáváme s tmou, oceňujeme tmu a potýkáme se s vtělením tmy. Ve třetí části (Vynořování) jsme na cestě k dosažení transcendence, uplatnění tvořivosti a uplatnění autority. Na konci každé z kapitol se zamýšlíme nad předloženými otázkami.

 

Autorka laskavým způsobem otevírá tabuizovaná témata jako emoční zátěž při nechtěném těhotenství, agrese vůči vlastnímu dítěti, nebo třeba přiznání si, že v roli matky nelze být dokonalá, a to celé společnosti navzdory.

 

Není to lehké čtení, ale o to více člověku dá. Původně jsem knihu chtěla mít za dva dny z krku, ovšem tíhu témat jsem musela nechat působit a ze dvou dnů byl rázem týden.

 

Při čtení jsem zažívala velice intenzivní až numinózní emoční prožitky. Konfrontace s mateřskými aspekty a archetypy působila do jisté míry až terapeuticky. Toto působení jsem pociťovala na hluboké úrovni duše – nahlížela jsem na něj prostřednictvím snů, které byly po celý týden četby opravdu intenzivní, barevné a bohaté.

 

Hlubinná psychologie dokáže člověka rozebrat až do subatomárních částic – této knížečce se to tedy povedlo bravurně. A jsem za to opravdu ráda. Velmi jsem se posunula a pochopila ohromnou spoustu věcí. Během čtení jsem zažila přijetí svých předků, kosmu i sebe samotné.

 

Nemusíte zoufat, pokud o Jungovi a jeho učení nic nevíte. Vše je důkladně rozepsáno a vysvětleno. Také nevadí, že nemáte děti – v textu si najde své naprosto každý. Zmíněné pohádky i příběhy z praxe pomohou v sebepoznání a odkryjí mnoho z nás samotných. Nádherná obálka už je jen třešničkou na pomyslném dortu. Tohle se Portálu opravdu povedlo.

 

Zdroj:  Marchiano, L. (2023). Cesta matky: Najděte zdroje mateřské síly. Portál.

  Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.