Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem | Science Café Praha

Kdy:
14.1.2020 @ 19:00 – 22:00
2020-01-14T19:00:00+01:00
2020-01-14T22:00:00+01:00
Kde:
POTRVÁ
Kontakt:
MAILTO:noreply@facebookmail.com

Dozvíte se, jak se u malých dětí objevují první známky znalosti jazyka, jak se rozvíjejí a jak se to dá zkoumat. Řeč bude o výzkumu raného porozumění slovům a gramatice. Důležitou oblastí výzkumu jsou poruchy a komplikace jazykového vývoje. Kdy se vývojové poruchy jazyka objevují, jak se projevují a jaké mají dopady na děti?
V druhé části večera se pozornost zaměří na bilingvní nebo multilingvní prostředí. Je zřejmé, že umět více jazyků přináší spoustu výhod – lépe se domluvíme, získáme větší rozhled a třeba i lepší pracovní příležitosti. Přináší ale znalost více než jednoho jazyka i něco dalšího, liší se od sebe nějak jednojazyční a vícejazyční mluvčí? Přednáška představí psycholingvistické poznatky o tom, jaký dopad má na lidi skutečnost, že ovládají více jazyků. Zaměří se na výzkumy, které poukazují na lepší kognitivní schopnosti u vícejazyčných mluvčích (např. na lepší pozornost). Dozvíte se také, zda vícejazyčnost nemůže mít třeba i nějaké nevýhody (například v tom, že vícejazyční mluvčí mohou mít problém vybavit si nějaké slovo ze svého mateřského jazyka).

Zveme vás na 113. pražské Science Café, jehož hosty budou Filip Smolík (Psychologický ústav Akademie věd ČR a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) a Jan Chromý (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy).

* Vstupné dobrovolné. Jsme ale malá neziskovka a bez podpory fanoušků, kteří se chtějí díky Science Café dozvídat něco nového, se neobejdeme. Budeme vděčni za vaši podporu na www.startovac.cz/patron/science-cafe.
* Na akci neděláme rezervaci, přijďte prosím včas a vyberte si své místo.
* Na akci budeme natáčet (díky SlidesLive) a fotit.
* Záznamy předcházejících Science Café si pusťte na www.slideslive.com/sciencecafe nebo na www.soundcloud.com/sciencecafe.
* Hlavními partnery jsou společnosti LMC a MSD, partnery jsou Nakladatelství Academia, VESMÍR, SlidesLive a LukyLab.

https://www.facebook.com/events/460153314686729/

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.