MUDr. Radkin Honzák v Brně – Ať žijou mikrouti

Kdy:
5.9.2019 @ 15:00 – 17:00
2019-09-05T15:00:00+02:00
2019-09-05T17:00:00+02:00
Kde:
Univerzitní kino Scala
Kontakt:
MAILTO:noreply@facebookmail.com

Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro?

Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog MUDr. Radkin Honzák, bude mluvit poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká “střevní mozek”. Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech. Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoho dalších nemocí.

Nové tisíciletí nám přineslo do běžného života a do medicíny nový orgán – střevní mikrobiom. Poté, co vědci zmapovali lidský genom, aby zjistili, že se lišíme od myší jen v pěti procentech a od šimpanzů dokonce jen ve dvou, měli v ruce vercajk, který umí levně, rychle a spolehlivě mapovat geny. Proceduře se říká sekvenování a je to metoda velmi užitečná.

Počet cizích genů, které v sobě nosíme je skoro tisíckrát větší než počet našich genů, což se také může projevovat zajímavým způsobem.

Jednou z cest, jak tyto choroby řešit je náhrada vadného mikrobiomu ve střevě mikrobiomem zdravým, tedy transplantací stolice. To už dělali ve čtvrtém století v Číně, moderní medicína se k tomuto způsobu léčby uchýlila v roce 1958 a od té doby he se střídavými úspěchy používá. USA už tuto terapii mají zavedenu jako řádnou pod kontrolou FDA, u nás je zatím jako experimentální.

Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby…

Více v přednášce MUDr. Radkina Honzáka, ve čtvrtek 5.9.2019 v 15:00 v kině SCALA, Brno, Moravské nám.3 Část výtěžku z prodaných vstupenek bude věnovaná organizaci DOTYK 2 Raná péče pro děti s autismem, sociální rehabilitace pro duševně nemocné http://www.dotyk2.cz/

vstupenky: https://ticbrno.cz/predprodej/titul-at-zijou-mikrouti

https://www.facebook.com/events/494348107988783/

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.