Všichni žijem‘ v blázinci: současnost očima psychiatra

Všichni žijem‘ v blázinci: současnost očima psychiatra Obálka knihy Všichni žijem‘ v blázinci: současnost očima psychiatra
Radkin Honzák, Renata Červenková
Populárně naučná
Vyšehrad
2018
210
Pája

„Lidi očekávají v podstatě magii, jejímž symbolem je pilulka. Dodnes totiž vnímají medicínu jako svého druhu šamanství. Dej mi pilulku a neotravuj.” (Červenková & Honzák, 2018, str. 22)

Tato kniha je celkovým pohledem známého psychiatra na život i na svou profesi. Honzák se věnuje komunikaci mezi lékaři a pacienty, psychosomatice, ale i psychoterapiím a lékům či medicinalizaci společnosti. Líbí se mi, že autor otevřeně polemizuje nad tím, co se podle něho dělá v těchto oblastech dobře a co nás žene do záhuby. A tak se nevyhýbá ani tématům jako jsou pacientské organizace, celebritám z pohledu medicíny nebo v poslední době stále populárnějšímu tématu psychopatů. Forma rozhovoru s reportérkou, kterou je kniha napsána, se snadno a hezky čte. Dílo bych určitě doporučila, jak laické veřejnosti, tak i psychologům. Přestože čtenáři znalejší v oboru budou mít občas pocit, že některá řešená témata už jsou příliš „profláknutá“, i pro ně se zde podle mého názoru najde mnoho nového a přínosného. Honzák je zkrátka odborník, který má co předat.

Zdroj: Červenková, R., & Honzák, R. (2018). Všichni žijem‘ v blázinci: současnost očima psychiatra. Vyšehrad.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.