Najít smysl v našich selháních

Najít smysl v našich selháních: S Viktorem Franklem a sv. Terezičkou Obálka knihy Najít smysl v našich selháních: S Viktorem Franklem a sv. Terezičkou
Joël Pralong
spiritualita
Portál
2021
128

„Pandemie odhaluje velkou existenciální prázdnotu, která se ukrývala za společností, jež předtím zdánlivě uspokojovala všechny lidské touhy konzumem, zábavou, hrami, chrámy relaxace a wellness“

(Pralong, 2021, str. 15). 

 

Kniha Najít smysl v našich selháních je skvělá pro každého, kdo potřebuje ve svém životě popostrčit k vystoupení z existencionálního neštěstí. Autor se ve svém díle snaží vysvětlit, jak se dá vypořádat s nesnázemi, které nám život klade do cesty. Joël Pralong, který je terapeutem a knězem, se zaměřuje na logoterapii a v duchu jeho zaměření je provázena celá tato kniha.

Autor velmi trefně poukazuje na to, co kromě zdravotních potíží přinesla pandemie koronaviru. Pandemie nám všem ukázala, že onu existencionální prázdnotu zahalujeme konzumními věcmi. Pralong se v knize snaží vysvětlit, že tímto způsobem ke štěstí nedojdeme, ale naopak – zahalí nás deprese. 

Vypráví příběh o svaté Terezičce, jež trpěla depresemi, úzkostmi, a i tělesnými nemocemi nebo o Franklovi, jehož životní nesnáze jsou ve světě psychologie dobře známé. Pralong nezapomíná ani na své klienty, vypráví například o jednom, který si myslel, že je mesiáš nebo o ženě, která své potíže ve velké míře vyřešila tím, že našla svůj smysl v malbě. 

To hlavní, co nám autor s pomocí mnoha příkladů chce předat, je myšlenka, že nejlepší cestou k naplněnému životu bez deprese je objevení cíle, který je pro každého jedinečný. Díky cíli lidé nacházejí štěstí a klid ve svém životě, který jim ani pandemie, nemoc nebo nedostatek peněz nevezmou. 

I když je toto dílo ze začátku deklarováno hlavně jako kniha autora s existencionálním terapeutickým přístupem, často se čtenáři snaží vtlačit křesťanství a víru jako tu nejlepší možnost, což si odůvodňuji tím, že autor je i pastorem. Mně osobně tento přístup, který se snaží vnucovat, nesedí, a proto zanechávám hodnocení třemi hvězdičkami. Když se ale  člověk snaží číst mezi řádky a pojmout knihu jako o smyslu obecně, je toto dílo velmi přínosné.

 

Zdroj: PRALONG, Joël. Najít smysl v našich selháních: s Viktorem Franklem a sv. Terezičkou. Praha: Portál, 2021. Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.