Méně mít, více žít

Méně mít, více žít Obálka knihy Méně mít, více žít
Klára Haunerová
Populárně naučná
Grada
2019
208
Léňa

„Vzhledem k množství věcí, nadmíře informací, malicherným problémům, úkolům, které musíme denně zvládnout, a životu online přestáváme žít své životy, ubíjí nás to, dusíme se věcmi...“  (Haunerová, 2019, str. 9)

Česká autorka v knize poodhaluje svou cestu k minimalismu. Knihu pak dělí na dvě velké části - méně mít a více žít. V nich se dozvídáme, jaký vliv na nás mají nadbytečné věci a co s tím můžeme dělat, abychom se cítili ve svém životě více šťastní a spokojení.

V knize mě velmi zaujala kapitola “Úklid v praxi”, kde jsou popsány tři jednoduché způsoby, které můžeme denně používat při své minimalistické cestě. Například každou redukci věcí a vyklízení bychom měli dělit na dvě části - rozhodovací (Co chci vytřídit?) a tu hledající způsob jak (Jak se toho zbavím?). Myslím, že tento koncept by ve svém životě mohl aplikovat každý a výsledky jsou opravdu osvěžující, sama jsem to vyzkoušela. Věnovat pozornost bychom měli nejen své šatně, ale i spoustě zbytečným drobnostím, které doma máme, avšak je nepoužíváme nebo nám ta zabírají místo. A nesmíme zapomenout ani na občasný digitální detox, tedy odpojení se od digitálních technologií a především sociálních sítích. Na minimalizaci bychom se měli dívat ve vztahu k sobě samému, k ostatním, k penězům, ale i k naší planetě. Kniha je doplněna i o mnoho reálných příběhů, trefných citátů a stručných vystihujících myšlenek autorky, při kterých, troufám si tvrdit, si řeknete: “To je pravda, tak to prostě je.” Minimalismus je o úhlu pohledu, který může změnit a udělat náš život spokojenější a čistější. Pro dnešní dobu je tato publikace jako stvořená.

Zdroj: Haunerová, K. (2019). Méně mít, více žít: Najděte si vlastní cestu k minimalismu. Grada.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.