Láskyplná setkávání

Láskyplná setkávání: Choreografie úspěšného vztahu Obálka knihy Láskyplná setkávání: Choreografie úspěšného vztahu
Allan Linnér, Anders Nyman
Literatura naučná
Portál
2022
208
Kristy

My je prvním dítětem páru, někdy i jediným. Pokud si vypůjčíme zájmeno my jako metaforu pro něco společného, pro něco, co péčí, pomocí a pozorností partnerů vzkvétá, může nás to nasměrovat k tomu, jak se partneři mají a někdy musejí chovat, aby podpořili vzájemnou sounáležitost a důvěru.“ (Linnér, Nyman, 2022, str. 56).

 

Publikace o 209 stranách v měkké vazbě je prvotinou švédských psychoterapeutů, kteří se párové terapii věnují už mnoho let. Nalezneme zde velké množství kazuistik párů s různými potížemi ve svých vztazích. Kniha se dotýká tématu etického kodexu, předkládá nejčastější činitele vzniku problémů ve vztahu, zaměřuje se také na možná pochybení ze strany psychoterapeuta a nabízí mnoho možností pro oživení skomírajícího vztahu. Některá tvrzení mají autoři podložená výzkumem, jiná staví na základě vlastní praxe.

 

Knížečka je velmi svižné a lehké čtivo psané jednoduchým jazykem tak, aby obsah a poselství pochopil úplně každý. Kladně oceňuji zejména to, že autoři zvolili strukturu knihy tak, aby odpovídala možným výstupům párové terapie. Nejhodnotnější částí knihy (kromě kazuistik samotných) jsou dle mého názoru strany 148-167, neboť spousta cvičení nemusí sloužit jen jako terapie nefunkčních vztahů, ale také jako posilovna k prohloubení vztahů funkčních. 

 

Mírně rušivě na mne působilo rozdělení jednotlivých sekcí kapitol do podnadpisů – bylo jich příliš mnoho.

 

Knihu doporučuji nejen odborníkům jako obohacující četbu, ale také široké veřejnosti. Věřím, že si po přečtení každý najde něco, na čem by mohl zapracovat a zlepšit tím svůj vztah. K publikaci se rozhodně budu vracet.

 

Zdroj: Linnér, A. Nyman, A. (2022). Láskyplná setkávání: Choreografie úspěšného vztahu. Portál.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.