Jak plný je tvůj kbelík?

Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života Obálka knihy Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života
Tom Rath, Donald O. Clifton
Osobní rozvoj
Portál
2021
112
Léňa

„Stejně jako musíme splatit dluhy předtím, než můžeme opravdu šetřit, musíme zabránit vyprazdňování kbelíku, a teprve poté ho můžeme začít opravdu naplňovat.“ (Rath & Clifton, 2021, str. 59).

 

Úžasná kniha z oblasti pozitivní psychologie. Je krátká a srozumitelná. Autoři svou teorii vysvětlují jednoduše, jdou přímo k věci a znázorňují ji na praktických příkladech ze života. I samotný jeden z autorů se v knize podělil o svůj životní příběh týkající se plnění svého kbelíku. Výklad je doplněn také o několik výzkumů či cvičení. Myslím, že obsahu knihy porozumí naprosto každý, a věřím, že kniha se vám bude číst úplně sama.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které jsem si z knihy odnesla, je pochopení teorie naběračky a kbelíku. Každý z nás svůj neviditelný kbelík vyprazdňuje a naplňuje v závislosti na tom, co nám říkají nebo dělají ostatní. Pokud je náš kbelík plný, tak se cítíme skvěle, pokud je prázdný, tak špatně. Také vám to zní tak jednoduše pochopitelné? To se mi na této teorii moc líbí. A její aplikování do praktického života mi dává velký smysl. Za nejvíc zajímavou myšlenku z knihy považuji strategii, ve které autoři nabádají k tomu, abychom obrátili zlaté pravidlo “Dělej pro druhé to, co se ti líbí” na podle nich správné znění “Dělej pro druhé to, co se líbí jim.”. Je třeba si tu uvědomit, že naše vlastní představa o plnění kbelíku se může velmi lišit od způsobu, jemuž dávají přednost ostatní. Měli bychom se zamyslet nad tím, co mají rádi ostatní, jakému uznání dávají přednost oni, ne my, a tak jim ho poskytovat.

 

Zdroj: Rath, T., & Clifton, D. O. (2021). Jak plný je tvůj kbelík?: pozitivita tvého života. Portál ve spolupráci s Gallupem.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.